Mustille piikki - Fingerpori rautalangasta 11.4.2025

Kun Heimo kuulee, että Musti-koira on saamassa piikin, Heimo luulee tämän tarkoittavan eläinlääkärin nukutuspiikkiä, eli että Mustia oltaisiin lopettamassa. Tästä ei kuitenkaan ole kyse, vaan Mustin "piikki" tarkoittaakin kevytmoottoripyörää. Strippi 3491. Uusinta.

10 kommenttia:

  1. Jos tä strippi ois julkastu 2000 luvun alussa olisi mustilla tarkoitettu nekruja 😱

    VastaaPoista
  2. Kyllä Heimo tietää mistä on kyse. Tuosta samasta aiheesta varoitteli vuoden 1972 Tekniikan Maailman toukokuun numerossa Jussi Juurikkala kun piikin rajoitus on vain kuutiotilavuus. Tuossakin Mustin Hondassa on valtavasti tehoa kiloa kohden ja aivan rimpula rakenne ja jarruttaessa heittää Mustin Hondineen pöheikköön tai siis Metsähallituksen puolelle ja aivan holtittomasti. Kuten Juurikkala asiaa ajoi niin Heimo tietää, että piikin rajoitus tulisi olla hevosvoimaa kiloa kohden.

    VastaaPoista
  3. Eipä tarkoita.
    Piikki oli vanhan wanhan rahan aikana 25 pennin kolikkoa tarkoittava määre (50 penninen taisi olla hilkku tms.)
    "Piikki" jäi sitten rahauudistuksen jälkeen elämään takoittaen lukua 25, missä se sitten esiintyikään.
    Kuten tiedämme, 25.kuutioista prätkää ei ole ikinä ollut, niinollen myöskään mitään prätkää ei kutsuttu piikiksi.
    Sen sijaan käytettiin sanaa "satapiikki", "satapiikkinen" tarkoittaen 125-kuutioista moottoripyörää.
    Verrokkeina olivat 250- 600 kuutioiset. Tää oli silloin kun kaikkia niitä käytettiin ihan tositoimiin, siis tyämatkoihin yms.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. tarve piikki- sanan käytölle tuli kenties siitä, että silloin oli myös 150 kuutiosia moottoripyöriä, esim. CZ.

      Poista
    2. Oikeessa oot! Muistin tuon itsekin ja mietin oliko muita kuin CZ, mutta ei tule mieleen. Se oli kuitenkin aika yleinen, itäpyörä kun oli, muita olivat IFA ja MOSKVA kumpikin juuri niitä sadanpiikin pelejä.
      Muut säilyttivät tilavuutensa, mutta CZ vaihtui JAWAan 1950 luvun lopulla ja alkoi olla myös 125 ccm. En tiedä mistä moinen standartisointi johtui, ei niillä yhteisiä varaosia ainakaan ollut.
      toivoo aloittaja

      Poista
    3. Niin ja 175 kuutioisia kuten Cilera ja Husqvarna. Otaksun piikin tulevan ruotsinkielen neljännes riikintaaleria olevan kruunun slanginimestä "spik". Samaa neljännes merkitystä käytetään 1.25 millin pellistä "milli piikki".

      Poista
  4. Nykyään mustilla voidaan tarkoittaa myös maahanmuuttaja.
    Hemmolle aina sattuu ja tapahtuu kaikenlaista...
    Voitetaanko huomenna uusintana tupakanhimo? Se on fifty-sixty, Nykäneniä mukaillen.

    VastaaPoista
  5. Termi "Piikki" tulee alun perin Ranskasta. Siellä 1950-luvulla valmistettiin skoottereita eri kuutiotilavuuksilla. Pienin oli 48,5m3 (Petit). Välikoko oli Peque (125m3) ja suurin Le Grande (250m3). Suomessa kansan suussa tuosta välimallista (mitä ei myyty Suomessa) muuntui "Piikki" kun 125m3 moottoripyörät tulivat.

    VastaaPoista

Kommenttisi julkaistaan tarkistuksen jälkeen.