Päivän Fingerporissa Heikki Muhevainen toteaa "kauas pilvet karkaavat" tarkoittaen pilvellä kannabista tilanteessa jossa hänen pilvensä viedään maksamattomien velkojen vuoksi. Samalla hän tulee lausuneeksi tunnetun Aki Kaurismäen Kauas pilvet karkaavat -elokuvan nimen, jonka taustalla taas on Baddingin Pilvet karkaa, niin minäkin -kappaleen sanat. Muhevainen siis käyttää tunnetuksi tullutta fraasia yllättävässä yhteydessä tarkoittaessaan pilvellä kannabistaan. Strippi 5465.
Lisäksi jää seisomaan ravintolan ovelle katselemaan pilviin kuten elokuvassa.
VastaaPoistaKäytä joskus pilveä niin aina ollaan "tietämässä" mistä puhutaan. Herra Muhevainen alkoi tapansa mukaan muistelemaan Baddingin laulun sanoitusta ja miten hyvin ne sopiikaan Kaurismäen elokuvan tarinaa.
VastaaPoistaHipin pahin painajainen on tunnetusti "Kauas pilvet karkaavat", eli vanha vitsi. Nyt se kelpasi kumminkin uusiokäyttöön, kun taas maanmainiosta "Isäni poika" - ideasta Spede Jarlander on sitä mieltä että se on vanha vitsi jota ei voi uudelleen piirtää. Ite sen keksin aikoinaan. Parempi siirtyä B. Virtasen pariin. Ja tän luettuaan Spede liittää sen b-rappuun ja huomenna nähtäneen miesjuna, jollei voiteta tupakanhimoa. Todennäköisyys on 50-50, ellei jopa 50-60 🤣
VastaaPoistaJunaa ei ole nähty varmaan vuosiin, gh. Mutta enpä ihmettele, että sinä muistat nuo hetket kuin ne olisivat tapahtuneet eilen. Ja sinulle ehkä tapahtuikin.
PoistaTodennäköisyys ei ole 50-60 mahdollista muualla kuin urheilussa, jossa suoritukset ovat joskus 110 prosenttisia. Joskus 110 prosenttia on jopa lasissa, mutta vain kuvainnollisesti, sillä edes 100 prosenttista alkoholia ei ole mahdollista laittaa lasiin, koska se ei pysy enää nestemäisessä muodossa niin puhtaana, vaan muuttuu kaasuksi.
Muissa asioissa mahdollisuus on aina 50-50, sillä asia joko toteutuu tai sitten ei.
Kenen legendaarinen kommentti tuo 50-60 oli? Muistelen että oli Matti Nykänenin. Sama mies joka aikoi muuttaa Kööpenhaminaan ja hakea Ruotsin kansallisuutta 🤣
PoistaFifty-sixty oli tosiaan yksi Nykänenin lentävistä lauseista.
PoistaOma suosikkini niistä on Elämä on ihmisen parasta aikaa.
"yllättävässä yhteydessä tarkoittaessaan pilvellä kannabistaan"
VastaaPoistaOnhan tuo yllättävää, aikaisempia tulee mieleen vain:
https://pbs.twimg.com/media/EzlGBHHWYAQq_L_.jpg:large isätäti pilven päällä
https://images.sanoma-sndp.fi/ec8c332ad66c4ceabdc41912b419fb87.jpg/normal/1920.jpg.webp Pilvipeite repeilee
https://i.media.fi/incoming/img2499070/3af35d/alternates/FREE_960/2049720.jpg Taivas on täysin pilvetön
https://images.sanoma-sndp.fi/b8f4becaffcb4c89a4ba5ed620d0be3c.jpg/normal/1920.jpg Jakakaa pilvessä
https://images.sanoma-sndp.fi/fa64518bd046aba9dc29d5aafb34f8d0.jpg/normal/1920.jpg valaisevat yöpilvet
https://images.sanoma-sndp.fi/37545ea8787f4beb9a4aa79a08fc0889.jpg/normal/1920.jpg Oortin pilvi sijaitsee kaukana
https://www.ess.fi/art2531706 kauas pilvet karkaavat, strippi vuodelta 17
Mutta on se tottakai hienoa että Pepe välillä tekee näitä yllättäviäkin strippejä, ollut taso niin tylsää ja ennalta arvattavaa jo monta vuotta
Ainoastaan viimeinen noista oli periaatteessa sama vitsi.
PoistaSinä et selvästikään ymmärrä, että samasta ideasta voi tehdä useampiakin vitsejä.
Tuo "isäni poika"-juttu, jota todennäköisesti juuri sinä toistelet täällä, menee sinun logiikallasi täysin samaan sarjaan kuin se kuuluisa "olen oma isoisäni", jossa sukulaisuussuhde hämärtyy termeillä leikittelyn takia. Joten, jos nuo sinun esimerkkisi vaivaavat, niin ÄLÄ JATKOSSA ENÄÄ TYRKYTÄ SITÄ PLAGIAATTIASI!
Kaikissa toistuu sama idea. Pilvi-kannabis... Samaten juna-seksiasento 15 stripissä. Mieli Miele 3 stripissä.... Mut kiitos silti mahatavasta koosteesta, ja loppuvitsistä 🤣
Poista17.56: Kyllä se mies räkänokastakin tulee, vaan ei tyhjän naurajasta.
PoistaStrippejä jotka voidaan uusia on 5465
VastaaPoistaStrippejä joissa voitetaan tupakanhimo, on 1, joten mahis että se uusitaan seuraavana on 0,02%
Stippejä joissa aiheena ollut homojuna, on 15 kappaletta, joten mahis että se uusitaan seurvaavana on 0,27%
Kaikki on helppoa kun osaa laskea
Mahtavaa laskentaa, mutta mahdollisuudet ovat silti väärät.
VastaaPoistaTuo 0,02% mahis tarkoittaa sitä että Jarla tekee uusinnan, ja tuo tulee, ilman ennakkoa ilman arvausta iman mitään... Vähän niikuin että joka päivä joku arvaisi "tuo varmaan uusitaan seuraavaksi"
Muutaman vuoden takainen tilanne oli juuri se että täällä oli pohdittu seuraavaa uusintaa...
Jos sanotaan että täällä pohditaan uusintaa 2 kertaa kuukaudessa, 24 vuodessa 264 kertaa 11 vuodessa, onkin mahdollsiuus osumalle 1/(5465*264)= 1:11.442.760 eli 0,00007%
Mutta maalikoille noi on vissiin liian sekavia?
Toinen vastaava esimerkki.
Sulla on kädessäsi salkku ja pöydällä salkku.
Toinen salkku on tyhjä ja toisessa miljoona euroa.
Mikä on mahis että sun salkussa on miljoona euroa?
löhes kaikki vastaa että 50%
Mutta totuus on että se onki 0,1%
Koska alunperin pöydällä on ollut 1000 salkkua josta olet valinnut yhden, sen jälkeen pöydältä on poistettu 998 salkkua.
Eli on edelleen 1/1000 mahis että voitta on sun salkussa ja 999/1000 että se voitto on pöydällä.
Eli katsokaa siis kokonaisuutta.
Esimerkkisi salkuista on typerryttävän typerä. Eikä pelkästään sen takia, että mistä löydät pöydän, jolle voi laittaa 1000 salkkua. Tai että joku ei erota on hänen pitelemänsä salkku tyhjä vai onko siellä miljoona.
PoistaJa vilkaise mitä Monty Hall-probleema sanoo tuosta sinun 0,1 prosentistasi. Tietääkö nuo 998 salkkua poistanut henkilö missä salkussa rahat ovat? Tuo on se ratkaiseva kysymys. Kokonaisuus hiiteen.
Pilvilinna. Pilvi Linna. V. Linna vetää kannabista. Juna. Keskiyön pikajuna. Esim. valvontakameroista näkyy tyhjä halli klo 23.59. Klo 00.00 "juna". Klo 00.01 tyhjä halli.
VastaaPoista